LABRADOŘI V ČECHÁCH
25 let chovu Labradorů v Čechách

Zakladatelem chovu labradorů u nás je pan Oldřich Kučera. První vrh labradorů se narodil u něj doma fence Julie of Palgrave a Sandylands Marcus. Černé fence a černému pejskovi se 6.7.1975 v Litovli na Moravě narodili první štěňátka u nás. Historie, která jim předcházela ale nebyla lehká.
První labradoři  do Čech, tedy spíše na Moravu ,byli dovezeni již v roce 1971. Pan Oldřich Kučera po dlouhá léta vedl Lesní závod Litovel. Byla to léta, kdy myslivost byla hojně podporována tehdejším režimem a mnoho zahraničních hostů jezdilo právě do této lokality na obrovské hony. Tisíce střelených kusů drobné zvěře dohledávali povětšinou ohaři, a pýcha českých myslivců fousci. Zahraniční střelci ale často poukazovali na to, že v zahraničí se jako specialisté používají retrieveři - a to zejména labradoři. Ohaři sice pracovali perfektně, ale opakované aportování ze studené vody řeky Moravy jim nebylo vlastní. Proto jeden ze zahraničních hostů slíbil panu Kučerovi jako dar tyto psi. V tehdejší době to byli u nás psi naprosto neznámí a i tehdejší naučné atlasy hovoří o černém psu, jako by ani další barevné rázy neexistovaly. Jaké bylo překvapení pana Kučery, když mu telefon oznámil, že psi byli z Anglie posláni a mají být vyzvednuti na letišti. Bylo třeba sehnat různá povolení a jen díky osobním kontaktům pana Kučery se podařilo tyto kapitalistické psi opravdu přepravit až do jejich nových domovů. Byli přiděleni do různých lesních závodů, protože bylo nutné je ihned po převzetí darovat státu, aby snad někomu nevadilo, že jsou to psi, kteří byli přijati jako dar od cizinců ze západní Evropy. Osud těchto psů mi není zcela znám, snad se mi to podaří časem vypátrat.
Bylo dovezeno 6 labradorů, z toho 3 feny a 3 psi a ti všichni nepříbuzní. Byli rozmístěni po republice a jejich koncem se stala oblastní výstava psů, kde rozhodčí naprosto neznalý exteriéru daných zvířat, prohlásil zvířata za nesprávné ve výšce,a ani na opakované argumenty, že špatně přepočítal míry z originálu standartu se nenechal obměkčit. Tehdejší výstavní řád byl jiný než dnes a tak většina zvířat upadla v zapomnění. Zlý jazykové tvrdí, že péče některých závodů byla tak špatná, že psi pošli nedostatkem lásky. Co je na tom pravdy nevím, a těžko by se lidské selhání dokazovalo.
Z těchto 6 psů prošel onou výstavou pouze jeden a to černý pes, výše již jmenovaný Sandylands Marcus. Škoda, že nemám k dispozici žádnou fotografii. Byl to potomek dnes již legendárního psa Sandylands Mark, a ti, kteří znají anglické chovy ví, že se objevuje prakticky ve všech rodokmenech Zanechal za sebou řadu potomků, ale o tom někdy jindy. Jeho matkou byla fenka Candida of Coleshill. Kvalita tohoto pejska musela být výborná, protože v té době patřil chov Sandylands ke špičce.
A teď k matce toho našeho prvního vrhu:Julie of Palgrave. Po neúspěchu prvních dovozů se podařilo získat další pár psů, omylem byl ale dovezen pár sourozenců. Černá fena a žlutá pes Johnny of Palgrave.
Jsou to potomci Field Trials Chapmiona Palgrave Edward a feny Elmsbed Nymph. Obzvláště linie psa Palgrave Edward je plná pracovních šampionů, ale přesto fenka získala i titul šampión ČSSR 1976 a vyhrála řadu výstav. Její pracovní vlohy byli excelentní a řada pochybovačů musela vždy po honě uznat svoji chybu. Fena aportovala neúnavně jak ze země tak z vody, a to i ve velmi nepříznivých klimatických podmínkách.
První vrh byl tedy na světe, ale tím nebylo ještě zdaleka vyhráno. O štěňátka nebyl příliš velký zájem, protože myslivci jsou osoby velmi konzervativní a doba nebyla vyzrálá na západní novoty. I přesto své domovy našla, a fenky Alma a Adina z Pomoraví se stali základem chovu u nás.


Sandylands Mark-pes, který se stal legendou anglického chovu

 

Velkou škodou pro chov bylo, že pejsek Sandylands Marcus byl poraněn autem, a tak za svůj život stačil zplodit potomky již jen s fenou Middleboys Sherry pana Jaroslava Domina z Prahy . 

Fenka Julie měla další vrh v roce 1977 a tentokrát se svým bratrem Johnym. Z této úzké plemenitby vyšel první interchampion Bred z Pomoraví. Černý pes s vlohou pro žlutou i hnědou barvu. Toho dodnes nese většina českých odchovů v rodokmenu.

Poté měla Julie ještě dva vrhy s importovaným kanadským psem Canou. Z těchto spojení se v chovu uplatnila pouze fena Dana z Pomoraví , jejíž krev proudí dodnes v chovech především na Slovensku. 
To je pár slov o těch, kteří stáli na začátku chovu u nás, tedy o těch pejscích. A teď ještě o pár lidičkách, kteří za to také mohou.
Především pan Oldřich Kučera, který chov u nás založil, paradoxně dnes u něj doma najdete pouze ospalého jezevčíka, ale jeho vnučka má doma žlutou labradořici, a jeho žena paní Kučerová, která pomáhala fence Julii v jejich mateřských povinnostech.


©2000, Dagmar, webdesign TK SYSTEMS