Informace

V České republice existují dva kluby, ve kterých se chovají retrievři. Je to Klub chovatelů loveckých slídičů a Retriver Klub.

Letos musely kluby splnit požadavek na sjednocení chovných podmínek v obou klubech, což se jim podařilo. Zatímco v RK se chovají pouze plemena retriverů, KCHLS sdružuje chovatele mnohem širší palety loveckých plemen, čímž se stává i v měřítkách evropských unikátním klubem. Labradorům se věnuje sekce retrieverů.

Podmínky chovnosti retrieverů
Sjednocení chovných podmínek pro retrievery mezi RK CZ a KCHLS - sekci retrieverů

Za RK CZ : prezident MVDr. Josef Nosek
Za KCHLS: místopředseda Ing.Jan Kubeš a vedoucí sekce: Ing.František Korda

Po předchozích jednáních zástupců obou klubů byly dohodnuty tyto sjednocené chovné podmínky plemen retrieverů:

1. DKK:
0/0 až 1/1 bez omezení
0/2, 1/2, 2/2 musí být pářeni pouze s jedinci negativními
Za negativní jsou považováni jedinci od 0 - 1. stupně

2. Ověření povahových vlastností retrievrů
bude akceptováno podle následujících zkoušek:
OVVR a všechny zkoušky lovecké upotřebitelnosti a případně jiné, které mají v disciplínách aport.

3. Exterier:
nejméně dvě výstavy, z toho jedna vyššího typu, ocenění min. 2x VD. Ocenění pro chovnost
platí ode dne dosažení stáří 1 roku.

4. Chrup:
dle standardu a dále:LR, GR může chybět jeden zub, u FCR, CCR, NSDTR, CHBR - dva zuby. M4 se do tohoto počtu
neuvažují a mohou chybět. U neplonochrupných jedinců může být použit ke krytí pouze plnochrupný jedinec.

5. Věk:
k chovu mohou být použiti jedinci až v den, kdy dosáhnou stáří 18. měsíců.

Tyto chovné podmínky platí od 1.7.2000, kromě "Ověření vlohových vlastností", které budou platit od 1.1.2001

Do skupiny retrievrů patří tyto plemena :

  1. Labrador retriever
  2. Golden retriever
  3. Flat coated retriever
  4. Curly coated retriever - vemte tělo setra a dejte mu kudrlinky pudla. Jde o plemeno vzácné, takový aristokrat mezi retrievery.
  5. Chesapeake Bay retriever- aktivnímu chovu se věnují zatím asi 3 nebo 4 stanice, jeho rozvoj teprve přichází
  6. Nova Scotia Duck Tolling retriever - nejmladší plemeno chované v Čechách, vhodné pro agility a lov

Labrador retriever

Nejrozšířenějším plemenem je labrador. Jde o mohutné těžkotonážní, ale velice mírumilovné, pracovité psi, kteří mohou být v barvě žluté, černé a vzácněji i čokoládově hnědé barvy. Používají se jako psi lovečtí, slepečtí, záchranáři, ale také jako canisterapeutičtí. Pro vynikající nos a klidnou povahu se používají pro vyhledávání omamných látek. Jsou skvělí, jedineční, kamarádi jak má být. Zásadně je však nedoporučuji lidem jako psi hlídací nebo obranáře, protože sice dokážou vycítit krizové situace a člověku pomoci, ale klasické hlídání teritoria jim není vlastní. Také velice těžce nesou samotu, ale na druhé straně se fixují na člověka jako rodinu, nikoliv jednotlivce, proto jim nevadí například odloučení při pobytu na dovolené nebo pracovní cestě u známých nebo příbuzných. Jsou-li odmalička zvyklí na cestování mají ho rádi a nebudou Vám přítěží na žádné cestě. Labrador Vám bude vždy dobrým společníkem jak na výletě kolem vody, tak při výletech po horách, miluje zimu, chlad mu v pohybu nevadí, rád Vás doprovodí do internetové kavárny, nebo bude půl dne spokojeně odpočívat pod Vašim stolem v práci. Vše chce ale trpělivost a pokud jste si domů právě přivedli takové labradoří miminko pak věřte, že těmto představám je zatím hodně vzdáleno. Takové psi miminko je ještě mazlíčkem asi tak do 10-11 týdne, pak se začne zkracovat období spaní a zvyšovat denní aktivita. Připravte se na to, že největší činností štěněte v tomto je destrukce, která začíná hlodáním a končí trháním, škubáním a útoky na vše zajímavé. To jsem si také prožila a dnes již neexistuje, že by si moje labradorka doma čehokoliv jenom všimla, natož prováděla nějakou destrukci.

Golden retriever

cm chovu se u nás stal pan Jiří Hylmar, který dovezl v roce 1979 první fenku z Holandska.  Fenku Siti v. Kadiek se podařilo uchovnit a v roce 1981 se narodila první štěňátka ( kryta v Maďarsku psem Tetra Akim Sandy)v chovatelské stanici Araukarity. Druhý vrh byl v roce 1983 fence z tohoto vrhu Miss Golden Araukarity u rodiny Petrů . Otcem byl holadský pes Eros v.d. Maarnse Meent dovezený panem Hylmarem. Potom byl do Čech dovezen pejsek Balatonnagybereki Apó Rip. Další linii založil pan Hylmar na fence Rowera Heksa. Aby se chovná základna rozšířila byli dovezeni další importy- Dorion Belaja import ze Švýcarska z roku 1988, Dyce Belaja jeho sestra, Glen Wesljarski.

Po otevření hranic bylo možné importovat již ve větší míře a pan Hylmar dovezl dva skvělé psi High Endeavour´s Active Royal Dutch a Hayjoy Signia to Arakaurity. Byl dovezen i angličan Hawkbatch Jolly Roger pana Jiřího Chmelíka z Prahy. Paní Ing. Zichová importovala fenku Favourite v.d. Drunenborgh v roce 1994. V poslední době pomyslné vavříny nejúspěšnějších odchovů drží rodina Čečrdlová, která importovanou fenu Anabellu nakryla legendárním světovým vítězem- Standfast Angus, a vrh B of Blue Erinor získal mnoho titulů. Tímhle jen tak ve zkratce, o chovu tohoto elegantního plemene u nás.

Curly coated retriever

Patří mezi nejstarší retrievery. Již od roku 1894 je chován v Anglii jako samostatné plemeno. Je ceněn jako vynikající lovecký pes na lov kachen. Do České republiky dovezen teprve v roce 1992 panem Kordou a Kubešem, pes a fena z Francie. V roce 1996 přivezli ještě jednu fenku z Dánska. Bohužel jejich rozvoj a rozšíření je asi nejpomalejší ze všech retrieverů. I když mé srdce pro ně má velkou slabost. Dnes je jich v republice asi kolem padesáti. Krevně všichni úocházejí z dovezené feny Dancurl´s Cleopatra, Dancurl´s Here  Com´s Jade (1996) a psa  Dancurl´s Black Bandit.


štěně Curly coated retrievera na MVP Trenčíně

Chesapeake bay  retriever

Chov u nás založila paní Čečrdlová, která dovezla psa a fenu. Měla šťastnou ruku, protože její fena dostala titul Světový vítěz mladých, a pejsek je také ověnčen mnoha tituly. V roce 1997 dovezli fenku i pan Korda s panem Kubešem. Chov se začal příznivě rozvíjet.

Jak si vybrat štěně

Samozřejmě upřednostňuji psa s PP. Nemá-li PP má to vždy některou z těchto příčin:

Tady bych ráda upozornila, že všechna štěňata dostávají PP, ať je jich ve vrhu 5 nebo 10.

Pár tipů do začátku :


©2000, Dagmar, webdesign TK SYSTEMS